Új szabályok a könyvek kezelésére
Ezek a szabályok a 4. kiadás alapján készültek, de használhatók a 3. kiadáshoz is. Ez utóbbi esetben annyit kell tenni, hogy a Művészetek esetében is használni kell a tapasztalati pontokat, a 'tapasztalati pontok elköltése' (magyar kiadás 296.o.) részben leírtaknak megfelelően.
Fő célom egy egységes rendszer létrehozása volt, amivel kezelni lehet a könyvek sokféleségét.
Könyvek írása
Minden könyvnek van egy témája, ami lehet mágikus művészet vagy hétköznapi tudás, mint például az Auram művészet vagy az Orvostudomány jártasság. Ez határozza meg melyik művészet vagy jártasság szintjét lehet növelni a könyv segítségével. Ezen kívül a könyveknek három értékük van, a minőségük, a szinthatáraik és a hosszuk. A minőség mutatja, hogy mennyire érthető a szöveg, milyen könnyen lehet belőle tanulni, mennyire tudta a szerző átadni a tudását. A szinthatárok mutatják, hogy milyen szintek között lehet tanulni belőle, milyen nehézségű témákról írt a szerző. A hossz mutatja, hogy milyen vastag a könyv, vagyis mennyit lehet belőle tanulni, milyen mennyiségű információ van belefoglalva.
Mielőtt valaki írni kezdene egy könyvet, el kell döntenie milyen módon írja meg azt. Három könyvtípus létezik, attól függően, hogy a szerző mennyire törekszik az érthetőségre vagy a magas tudásra. E két jellemző között fordított arány áll fenn, vagyis ha mindenki által könnyen érthetően fogalmaz, akkor csak egyszerű dolgokat tud kifejteni, illetve ha tudásának legmélyebb részleteit is ki akarja fejteni, akkor csak nehezen érthetően tudja azt megfogalmazni. Így egy megírt könyv szintje és a minősége a könyv írójától és a könyv típusától függ.
Az első könyv típus az alacsony szintű de magas minőségű könyv. A maximum szinthatár a szerző szintjének a harmada lefele kerekítve, és a minőség Kifejezőkészség+Írás+6 (Communication+Scribe+6). Ezek a tankönyvek, amik arra szolgálnak, hogy bevezessék az olvasót az adott témakör alapjaiba. Úgy vannak megszerkesztve, hogy a legalapvetőbb és legegyszerűbb kérdésekkel indítanak, és fokozatosan vezetik az olvasót a bonyolultabb kérdések felé.
A második a közepes szintű és minőségű könyv. A maximum szinthatár a szerző szintjének a kétharmada lefele kerekítve, és a minőség Kifejezőkészség+Írás+2 (Communication+Scribe+2). Ezek olyan munkák, amik a témakörben általánosan elterjedt tudást próbálják leírni és rendszerezni. Általában már feltételezik, hogy az olvasó tisztában van az alapokkal, és szerkezetük inkább a téma sajátságaihoz nem az olvasó elvárásaihoz igazodik.
A harmadik az magas szintű de alacsony minőségű könyv. Ennél a maximum szinthatár a szerző szintje, és a minőség Kifejezőkészség+Írás-2 (Communication+Scribe-2). Ezekben olyan magas szintű tudást próbálnak papírra vetni, hogy az szerzők már küszködnek a nyelvi korlátokkal. A szövegek elég nehezen érthetők, sok metaforát és ködös utalást tartalmaznak, de ha valaki nagy tudásra akar szert tenni, kénytelen ezeket bogarászni.
A szerző mindhárom típusnál szabadon választhatja meg az alsó és felső szinthatárt 0 és a maximum szinthatár között.
A könyv hossza a megírás idejét határozza meg. Egy évszakban (Intelligencia+Írás)/3 ((Int+Scribe)/3) (felkerekítve) hossznyi könyv írható. Egy évszakban írható több könyv is, és egy könyvet lehet több évszakon át is írni.
Egy könyv hossza általában az alsó és felső szinthatár közötti különbség. Ezt hívom a továbbiakban teljes hosszú könyvnek. Ebben az esetben a szinthatárok között bármennyit lehet tanulni a könyvből.
Azonban lehetőség van rövidebb könyvek írására is. Ezek olyan könyvek, amik kisebb nagyobb résztémákkal foglalkoznak. A szerző szabadon választhatja meg a könyv hosszát, de általában 1-2 szokott lenni. A teljes hosszú könyvekkel ellentétben, a rövidebb könyvek esetében a könyv hossza határozza meg, hogy hány évszakot lehet tölteni a könyvből való tanulással. Tehát ha egy könyvnek 2 a hossza, akkor legfeljebb két évszakig lehet abból tanulni. Rövidebb könyvek írásánál további feltétel, hogy a szinthatárok közötti különbség nem lehet több mint a könyv hossza + 5, és nem írhatóak 1. típusú könyvként.
Könyvek olvasása
Minden évszakban Intelligencia+Összpontosítás+Minőség (Intelligence+Concentration+Quality) mennyiségű tapasztalati pontot lehet kapni egy könyv olvasásakor, de legfeljebb a Minőség kétszeresét. Tehát ha az Intelligencia+Koncentráció magasabb mint a könyv Minősége, akkor csak a könyv Minőségének kétszerese számít. Ismeret esetében a kapott pontot öttel kell osztani (felkerekítve). A könyvekből való tanulásra is érvényes szabály, hogy egy évszakban legfeljebb három szintet lehet fejlődni, az azon felüli tapasztalati pontok elvesznek.
Ha valaki az alsó szinthatár alatt van, az megpróbálkozhat a könyv olvasásával, de ahány szinttel alatta van, annyiszor hármat le kell vonni a könyv minőségéből. A felső szinthatár fölé semmiképp nem lehet fejlődni az adott könyv segítségével. Ha valaki annyi tapasztalati pontot kap, hogy eléri a felső szinthatárt, akkor az azon felüli tapasztalati pontok elvesznek.
Ha egy könyv hossza megegyezik a szinthatárok különbségével, vagyis teljes a hossza, akkor addig lehet olvasni a könyvet, ameddig az olvasó el nem éri a felső szinthatárt. Ha a könyv hossza kevesebb, akkor a hossz érték határozza meg, hány évszakon keresztül forgatható a könyv eredménnyel.
Könyvek másolása
Egy évszakban (Ügyesség/2)+Írás+6 ((Dex/2)+Scribe+6) hossznyi könyv másolható le.
Opcionális szabályok
A könyvek szinthatárának abszolút maximuma a 30. szint. E szint fölött már nem lehet könyvet írni, mert az olyan magas szintű tudást már nem lehet írásban átadni. Az írásos kommunikációnak ez a felső korlátja.
Egy mágikus művészetről szóló könyvbe lehet példavarázslatokat mellékelni, és ezek segítségével szemléltetni a leírtakat. A könyv írásánál szabadon megválaszthatók a varázslatok, de azok szintjének az alsó szinthatár és a felső szinthatár kétszerese között kell lennie. Ezen kívül a szerzőnek mesteri fokon kell tudnia a varázslatokat.
Ha a példavarázslatok száma eléri a könyv hosszának felét, akkor a könyv minősége eggyel, ha a könyv hosszát, akkor kettővel megnő.
Az olvasónak a példa varázslatokat előre meg kell tanulnia. A dolog előnye, hogy tanuláskor minden évszakban a normális tapasztalati pont mellett, egyik példavarázslat mesteri fokra fejlődik.
Könyvek írásánál vagy másolásánál évszakonként 1 tapasztalati pont jön a Írás (Scribe) értékhez. Olvasásnál lehetőség van Művészetek esetében 4, jártasságok esetében 1 tapasztalati pont beváltására, 1 tapasztalati pontra az Összpontosítás (Concentration) értékhez.
Könyvből tanulásnál mindíg van egy könyv amit konkrétan olavas az illet?, és ennek az adatai számítanak. Azonban tanulásnál hasznos lehet, ha további könyvek állnak az olvasó rendelkezésére, amik segítségével szélesebb körű ismeretre tehet szert a témában. Ha az alap könyvön felül van még egy könyv megfelel? szint korlátokkal és hosszal, akkor +1 jár a Min?séghez, ha van még három ilyen könyv akkor +2 jár a Min?séghez, és ha van még hat ilyen könyv akkor +3 a bónusz. Ezen kívül ha van a plusz könyvek közt van olyan, ami az eredeti m?höz írt kommentár akkor még +1 jön a min?séghez.
Szabályok összefoglalása
Írás: (Intelligencia+Írás)/3 hossz/évszak.
1. típus. Minőség=Kifejezőkészség+Írás+6 Max. szinthatár=1/3 x szerző szintje.
2. típus. Minőség=Kifejezőkészség+Írás+2 Max. szinthatár=2/3 x szerző szintje.
3. típus. Minőség=Kifejezőkészség+Írás-2 Max. szinthatár=szerző szintje.
Másolás: (Ügyesség/2)+Írás+6 hossz/évszak.
Olvasás: Intelligencia+Összpontosítás+Minőség tapasztalati pont/évszak (legfeljebb a Minőség kétszerese).
Általánosan elterjedt könyvek
Az eddigi szabályok általánosságban írták le a könyvek szabályait, azonban vannak bizonyos ésszerű szempontok, amik meghatározzák, hogy milyen könyveket érdemes írni.
Az első típusú könyvet mágikus művészetekről leginkább 0-6 szinthatárokkal és teljes hosszal írják. Ezek a témába bevezető tankönyvek. Ezekkel szinte minden valamennyire értelmes tanuló képes két évszak alatt 6. szintre fejlődni. Az írásához legalább 18. szintet el kell érni az adott művészetben. Van néhány 8-as felső szinthatárú könyv, de ezek elég ritkák, mert a nagy tudású mágusok, akik képesek lennének ilyet írni, ritkán éreznek kedvet egy tankönyv megírásához.
A második típusú könyvet általában 6-os alsó szinthatárral írják, vagyis feltételezik az alapszintű tudást. Szinte minden témakörben íródtak a tudás egészét összegyűjteni hivatott summák, amik 6-os alsó és 14-16 körüli felső szinthatárral és teljes hosszal bírnak.
Ezeken kívül sok rövidebb 1-2 hosszú egyes résztémákról szóló traktátus is készül, mert ezeknek a megírása nem vesz olyan hosszú időt igénybe, és a szerző a világ elé tárhatja benne az általa lényegesnek ítélt gondolatait. Általában az ilyen rövidebb könyvekbe szoktak példa varázslatot tenni, mert ezeknél könnyen el lehet érni a példa varázslatból eredő minőség javulást.
A harmadik típusú könyvek esetében a szerzők már ritkábban írnak vastag vagyis teljes hosszúságú művet, de azért előfordulnak ilyenek is. Ezek általában a summák anyagára építenek, tehát 16 körüli az alsó szinthatáruk, és 24 vagy még több a felső. De a szerzők az esetek nagy részében inkább a traktátusokban fejtik ki gondolataikat. Ezekben az új felismeréseikről, magvas gondolataikról, érdekes megfigyeléseikről számolnak be.
Példák
Marcus a nagy tudású Mentem specialista Mentem értéke 25, Intelligenciája 3, Kifejezőkészsége 2, Összpontosítás értéke 6 és Írás (latin) értéke 5.
Marcus elhatározza, hogy a conventus ifjú tanoncai számára ír egy bevezető könyvet a Mentem művészetéhez. Ennek felső szinthatára legfeljebb Mentem értékének harmada, vagyis 25/3=8 lehet. Minősége a Összpontosítás+Írás+6 vagyis 2+5+6=13. Mivel Marcus úgy dönt, hogy mindent leír amit fontosnak tart, ezért 0 az alsó szinthatár, 8 a szintfelső határ és ezek különbsége, vagyis 8 a könyv hossza. Marcus (Int+Írás)/3 vagyis (3+5)/3=2.66 felkerekítve 3 szintet tud megírni egy évszakban, tehát három évszak alatt tudja befejezni a munkát.
Utána hozzáfog egy Mentemről szóló summa írásának. Az alsó szinthatár legyen 8, és így illeszkedik az előző könyvhöz. A felső szinthatár legyen a lehető legmagasabb vagyis 16. A hossz így ismét 8 lesz, tehát ismét 3 évszakot kell töltenie az írással. A minőség Communication+Scribe+2 vagyis 9 lesz.
Ezt követően ír még két rövidebb munkát. Az egyik a félelem érzéséről szól. Mivel elég széleskörűen tárgyalja a témát, a hossza 2 lesz. A legmélyebb gondolatait veti papírra, ezért a 3. típusba tartozik. A felső szinthatár a lehető legmagasabb vagyis 25 legyen. A szinthatárok között legalább hossz+5 vagyis jelen esetben 7 kell legyen a különbség, így az alsó szinthatár 18 lesz. A minőség Összpontosítás+Írás-2 vagyis 5 lesz.
A másik munkája az engedelmességről szól, és egy barátjának szánja, aki még csak közepes tudással rendelkezik a Mentem művészetében. Ezért a 2. kategóriába tartozik a könyv, felső szinthatára legyen 16, alsó szinthatára 10 és hossza 1. Mivel tudja, hogy barátja ismeri a Népvezér (Aura of Rightful Authority) varázslatot, amit ő mesteri módon ismer, ésszerű ezt a varázslatot példaként felhasználni. Ez kettővel növeli a minőséget, ami így Összpontosítás+Írás+2+2 vagyis 11 lesz. Ezt a két rövid munkát Marcus egy évszak alatt le tudja írni.
Marcus így 7 évszak alatt a következő könyveket írta a Mentem művészetéről:
# |
Szint |
Minőség |
Hossz |
Példavarázslat |
1. |
0-8 |
13 |
8 |
|
2. |
8-16 |
9 |
8 |
|
3. |
18-25 |
5 |
2 |
|
4. |
10-16 |
11 |
1 |
Népvezér (Aura of Rightful Authority) |
Marcus tanítványa Mario a Mentem tanulmányozásába kezd mestere könyveinek segítségével. Intelligenciája 2, Összpontosítása 3.
Először az 1. könyvet veszi kézbe, amiért egy évszakban Intelligencia+Összpontosítás+Minőség vagyis 2+3+13=18 tapasztalati pontot kap. A 3. szinte 1+2+3=6 ponttal tud fejlődni, és mivel egy évszakban legfeljebb 3 szintet lehet ugrani, az első évszakban a 3. szintet éri el. A 6. szinthez 4+5+6=15 pont kell, ezért az akkor kapott ponttal a második évszakban sikerül is azt elérnie. A harmadik évszakban 7+8=15 ponttal 8. szintre fejlődik, és ezzel el is érte a könyv felső szinthatárát, és így a maradék 3 pont elveszik.
A negyedik évszakban a 2. könyvet veszi elő. Ezzel évszakonként 2+3+9=14 pontot kap. 8. szintről először a 9-re fejlődik, de ehhez csak 9 pont kell, így van még 5 tapasztalati pontja. A következő évszakban 10. szinte fejlődik és a kapott 14 és a meglévő 5 pontból 19-10=9 pontja marad. Most úgy gondolja, hogy ideje elővenni a 4. könyvet, mert elérte az alsó szinthatárt. Először megtanulja a példa varázslatot, majd elolvassa a könyvet. Ezért 2+3+11=16 pontot kap, ami a maradék 9-el együtt már 25-et jelent. Így 12. szintre lép, amihez 11+12=23 pont kellett, és így marad még 2 pontja. Mivel a 4. könyv hosszúsága 1 ezért ezt nem olvashatja többet, így tehát a jövőben kénytelen lesz ismét a 2. könyvet kézbe venni.
Mario fejlődése 6 évszak alatt:
évszak |
kapott pont |
elért szint és pont |
megjegyzés |
1. |
18 |
3 |
a maradék pont elveszik, mert csak 3 szintet lehet nőni egy évszakban |
2. |
18 |
6 |
a maradék pont elveszik, mert csak 3 szintet lehet nőni egy évszakban |
3. |
18 |
8 |
a maradék pont elveszik, mert a használt könyv felső szintje 8 |
4. |
14 |
9 / 5 |
|
5. |
14 |
10 / 9 |
|
6. |
16 |
12 / 2 |
|
Az Ars Magica 4. kiadás konvertálása
Summae: 2. típusú könyv aminek minősége nem változik, alsó szinthatár 0, felső szinthatár a könyv eredeti szintje és a hossza teljes. Azonban ha valaki nem ragaszkodik a pontos konvertáláshoz, ajánlott, hogy az alsó szinthatár 0 helyett 6 legyen.
Liber Quaestionum: 1. típusú könyv, aminek minősége nem változik, alsó szinthatára az eredeti célszint, felső szinthatára kettővel vagy hárommal több (annyi amilyen szintre az LQ növelné az olvasó értékét), és hossza teljes. Ha több Liber Questionum sorozatot alkot, akkor az alsó szinthatár az első könyv célszintje, a felső szinthatár pedig az utolsó könyv célszintjénél több valamivel.
Tractatus: 3. típusú könyv, aminek hossza 1 és mágikus Művészet esetén tartalmaz 1 példa varázslatot. A felső és alsó szinthatárt ízlés szerint lehet meghatározni.
|