Szabályrendszer

Dobások

 Eltérő dobási rendszert alkalmazok a harcrendszereben mint a hivatalos Ars Magica szabályok. Ez a dobási rendszer természetesen használható bármely nem harci cselekvés elbírálására is.
 Minden dobásra 6 oldalú kockát (k6) kell használni, és a dobott értékeket összegezni. A cselekvésekhez két kockát (2k6), más esetekben meghatározott számút. Alap esetben a mesélő által meghatározott célszámra vagyis nehézségre kell dobni. A könyvben meghatározott célszámokhoz hozzá kell adni kettőt, hogy összhangba kerüljön az új dobással. A dobás általában egy alapértékhez adódik hozzá, ami rendes körülmények között egy a mesélő által meghatározott tulajdonság és jártasság összege. Ha az alapérték és a dobás összege eléri a nehézséget, akkor sikeres a cselekvés, egyébként sikertelen.
 Speciális eset mikor két (vagy több) személy egymás ellen irányuló cselekvést próbál végrehajtani. Ekkor mind a kettő szokásos módon dob, hozzáadja az alap értékhez, és a nagyobb végeredményű cselekvés lesz a sikeres. Ha az egyik résztvevő a cselekvés végrehajtására, míg a másik annak megakadályozására törekszik, akkor, ha a cselekvő értéke a nagyobb, akkor sikeres a cselekvés, ha egyenlő, akkor egyfajta fél siker az eredmény. Tipikusan ilyen helyzet a közelharci támadás, amikor az egyik résztvevő akcióját a másik hárítani próbálja.
 Egy cselekvés sikerének megállapítására két mód van, attól függően, hogy a cselekvés milyen típusú.
Normál dobás Ezt olyan esetekben kell alkalmazni, amikor nyugodtak a körülmények, és/vagy nincs lehetőség nagy rontásra vagy különleges sikerre. Egyszerűen hozzá kell adni az alapértékhez a két kocka összegét.
Stressz dobás Ezt feszült helyzetekben kell alkalmazni, ahol nincs lehetőség nyugodt, megfontolt cselekvésre. Eltérés a normál dobástól, hogy a kettes és a tizenkettes dobás különlegesnek számít.
 2-nél különlegesen rossz a próbálkozás. A cselekvés sikertelen, vagy ha szükséges valamilyen számmal kalkulálni (pl. védekezésnél) a dobás 0-nak számít. Ezen kívül a cselekvővel történik valami váratlan kellemetlenség, amit a mesélő határoz meg. Pl. harc esetén megcsúszik, vagy beragad a zárba az álkulcs. Ezt balsikernek hívom. Minden ilyen helyzetben van még egy lehetősége a karakternek, hogy különösebb negatív esemény nélkül megússza a dolgot. Ilyenkor a mesélő által meghatározott dobásnak kell sikeresnek lennie. Általában ha egy tulajdonsággal és jártassággal történik a dobás a célszám 8, ha csak tulajdonsággal vagy egy tiszta 2k6 a dobás, a célszám 6. Például ha a támadás 2, és a karakter megcsúszik, akkor dobhat az ügyesség+edzettség értékeire 2k6-al. Ha a végeredmény legalább 8, a karakter nem esik el, csak egyszerűen sikertelen a támadás, ha ez alatt van, akkor elesik, és a földre kerül. Ha maga a balsiker dobás lesz kettes, akkor mindenképpen bekövetkezik a balsiker.
 12-nél különlegesen sikeres a próbálkozás. Ilyenkor dobni kell még egy kockával, és az eredményt hozzáadni a 12-höz. Ha ismét 6 a dobás, akkor még egy kockával lehet dobni, és így tovább, amíg csupa 6-os dobás van. Így elvileg bármilyen nagy szám kidobható.
Különleges dobás Ez általában nem egy cselekvés sikerének megállapításánál, hanem egyéb esetben, például sebzés megállapításánál használandó. Ilyenkor először meg kell határozni, hogy hány hatoldalúval kell dobni (sebzéskor ez a támadás sikerének függvénye), majd a dobott eredményt összegezni. Ha mindegyik kocka 6-os, akkor dobni lehet még egy kockával a stressz dobásnál leírtaknak megfelelően. Ha a mesélő úgy ítéli, esetleg dobni lehet balsikerre is, ha minden kocka 1-es lesz (ez sebzésnél nem ajánlott).

Nehézségek:
4 – Nagyon könnyű. Bárki képes rá. Pl. fegyver zsírozása, patak átugrása
6 – Könnyű. Kell hozzá egy kis szakértelem vagy érzék. Pl. kés megfenése, ágas fára mászás
8 – Egyszerű. Hozzáértőnek könnyű rutin, másnak nehéz. Pl. szeg kovácsolása, kötélmászás
10 – Átlag. Szakembernek rutin feladat. Pl. balta készítése, sziklamászás
12 – Nehéz. Mesternek rutin. Pl. kard kovácsolása, várfalra kézzel felkapaszkodás
14 – Nagyon nehéz. Profinak rutin. Pl. minőségi kardpenge, házfalra kézzel felkapaszkodás
16 – Profiknak is nehéz.
18 – Profiknak is ritkán sikerül.
20 – Szinte lehetetlen



Vissza